Hosting

Přihlášení

iDNES.cz
Vše co vás zajímá o internetu, digitální televizi, MP3, počítačích, fotografování a DVD. Recenze, návody, testy, reportáže z technicky zajímavých míst, katalog foťáků a další čtení o technice kolem nás
Aktualizace: 24 min 33 sek zpět

Avia B.534 byla zastaralá už v době Mnichova, ale bojovala ještě v roce 1944

12 hodiny 24 min zpět
Standardní stíhačkou československého předválečného letectva byla Avia B.534. Tento týden uběhlo 90 let od vzletu jejího prvního prototypu, ke kterému došlo 25. května 1933. Ač se v polovině 30. let, kdy typ vstupoval do služby, jednalo o stroj vskutku vydařený, v době mnichovské krize už byl daleko za zenitem. Přesto vydržel ve vzduchu téměř po celou následující válku.

Muskův Neuralink dostal povolení testovat mozkové čipy na lidech

So, 05/27/2023 - 10:30
Společnost Neuralink, která vyvíjí mozkové čipy, dostala od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) souhlas k první klinické studii na lidech, píše agentura Reuters. Pro tuto firmu Elona Muska se jedná o významný milník, dobrovolníci se však do studie zatím hlásit nemohou.

Kissingerovi je sto let. Sblížil USA s Čínou a ukončil válku ve Vietnamu

So, 05/27/2023 - 00:00
Americký politik, diplomat a politolog Henry Kissinger, který 27. května slaví sté narozeniny, je veteránem diplomacie minulého století. Od konce šedesátých let působil jako bezpečnostní poradce dvou amerických prezidentů a v letech 1973 až 1977 diplomacii USA vedl.

Musk chtěl znovupoužitelný horní stupeň raket Falcon, nakonec projekt zrušil

So, 05/27/2023 - 00:00
Elon Musk v minulosti toužil po dosažení kompletní znovupoužitelnosti raket Falcon. První stupeň rakety a aerodynamické kryty dnes už jsou běžně používány opakovaně, ale znovupoužitelnost horního stupně je vzhledem k jeho orbitální rychlosti o dost komplikovanější.

Čeští vědci ukázali, že Jupiterovy blesky mají podobný rytmus jako pozemské

Pá, 05/26/2023 - 16:50
Půl milionu záznamů zkoumal mezinárodní tým po vedením vědců z Akademie věd ČR a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, aby zjistil, že v atmosféře největší planety Sluneční soustavy se bleskové výboje na Jupiteru vyvíjejí podobně jako pozemské vnitrooblakové blesky.

Le Mans slaví 100 let. Závod zažil i největší motoristickou tragédii historie

Pá, 05/26/2023 - 11:06
Patrně nejslavnější vytrvalostní automobilový závod světa, 24 hodin Le Mans, se stal snem mnoha jezdců a mimo jiné i dějištěm nejtragičtější nehody v dějinách automobilového sportu. Poprvé se jel 26. a 27. května 1923, kdy se na jeho start postavilo 33 vozů.

Šakal se ukázal Čechům, je adeptem na budoucí útočné vozidlo armády

Pá, 05/26/2023 - 00:00
Britská společnost Supacat na probíhajícím veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET představuje lehké útočné vozidlo HMT 400. Stroj přezdívaný Šakal nabízí zajímavá technická řešení, ale je i předmětem kritiky odborníků. Každopádně jeho nasazení v několika armádách NATO i ochota výrobce navázat spolupráci s českým průmyslem z něj činí exponát, který si zaslouží pozornost.

Jak v Google Dokumentech psát hlasem nebo využít vícenásobné označení textů

Pá, 05/26/2023 - 00:00
Je jedno, zda před sebou máte řadu úkolů, nebo jen jeden, který vyžaduje zapojení kancelářského balíku. Zkrátka, jakákoliv možnost, jak si vše usnadnit, nebo zrychlit je vždy vítaná. Pojďte se podívat na možnosti, jak toho dosáhnout v Dokumentech od Google.

První americká posádka letěla na vesmírnou stanici před padesáti lety

Čt, 05/25/2023 - 00:00
První orbitální stanice na oběžné dráze Země měla být velkým úspěchem Spojených států v závodech o dobývání vesmíru. Po vypuštění z ní však byla spíše troska, kterou musela zachraňovat první posádka, která k ní letěla.

Státy řeší, co s umělou inteligencí. Jednotná regulace je zatím v nedohlednu

Čt, 05/25/2023 - 00:00
Stále více se ozývají hlasy, které volají po regulaci umělé inteligence na globální úrovni. Mezitím se některé státy pokoušejí vytyčit vlastní mantinely těmto systémům. V takovém úsilí velice pokročila Evropská unie.

OBRAZEM: Jezdily jako žehlička. Elektrické posunovací lokomotivy Škoda

St, 05/24/2023 - 00:00
Plzeňská Škodovka vyráběla pro ČSD celkem čtyři řady, rozuměj typy, elektrických posunovacích lokomotiv. První řadou byla E458.0 a z ní vycházely i ty zbývající, a proto si jsou na první pohled podobné jako vejce vejci. Všechny jsou známé pod přezdívkou Žehlička.

Microsoft chce změnit způsob práce s počítačem. Přidává umělou inteligenci

Út, 05/23/2023 - 21:48
Microsoft na výroční vývojářské konferenci ukázal, jak hodlá propojit Windows a systém generativní umělé inteligence. Jeho Copilot, který využívá jazykový model GPT od OpenAI, se nově objeví jako součást Windows. Firma tak v podstatě uzavírá kruh v nasazování umělé inteligence do svých produktů pro koncové uživatele.

Soukromá mise dorazila na ISS. Cestující dali za letenku 1,2 miliardy

Út, 05/23/2023 - 14:50
Z Mysu Canaveral na Floridě odstartovala v neděli čtyřčlenná posádka soukromé mise Axiom Mission 2. Dva Američané a dva občané Saúdské Arábie, včetně první astronautky z arabského světa, dorazili v pondělí k Mezinárodní vesmírné stanici. Jedná se teprve o druhou podobnou soukromou misi SpaceX.

Obloha ukazuje rande Měsíce s Venuší a Marsem s pozadím hvězd z blíženců

Út, 05/23/2023 - 12:14
V tomto týdnu ukáže noční nebe zajímavý pohled na shluk několika nebeských objektů. Postupně se Měsíc pozorovateli ze Země přiblíží planetám Venuše a Mars spolu s nejjasnějšími hvězdami ze souhvězdí Blíženců.

Pozor, co dáváte na Twitter. Chyba obnovila smazané tweety

Út, 05/23/2023 - 09:09
Řada uživatelů sociální sítě Twitter nyní hlásí poněkud nepříjemný problém. Znovu se jim objevují příspěvky, které již dříve smazali. Zda a případně kdy přijde náprava, není zatím jisté.

Česká armáda oslaví třicetiny. IDET láká na Leoparda, Moranu nebo Ditu

Út, 05/23/2023 - 00:00
Letošní sedmnáctý ročník veletrhu IDET, který se uskuteční od 24. do 26. května, bude rekordní nejen počtem vystavovatelů, ale také oslavou třicátého výročí vzniku Armády České republiky. Jaké novinky letošní ročník nabídne?

Rozšíření Gmailu pomůže. Vylepšuje psaní zpráv či přináší kontrolu doručení

Út, 05/23/2023 - 00:00
Efektivnější práci s e-mailem od Googlu zajistí nejen jeho dobrá znalost, ale i šikovné doplňky v prohlížeči. Už tak nebudete muset neustále kontrolovat došlou poštu, získáte přehled o doručení a přečtení odeslaného e-mailu, bleskovou tvorbu nového e-mailu či možnost používat záložky.

VIDEO: Takto nyní vypadají boje u Bachmutu. Místo města bahno zákopů

Po, 05/22/2023 - 20:00
Ukrajinské dobrovolnické oddíly Batalionu šejka Mansúra, které bojovaly od léta o kontrolu nad městem Bachmutem se postupně pod tlakem Rusů stáhly na jeho předměstí, kde pokračují intenzivní boje, které připomínají zákopovou válku první světové války.

Hosté Rozstřelu popisují, jak i proč vyšlou do vesmíru tisíc malých figurek Lega

Po, 05/22/2023 - 11:00
Vystudoval vesmírnou architekturu, spolupracuje s Evropskou vesmírnou agenturou i americkou NASA. Mezi jeho projekty patří model lunárního vozidla, meziplanetární router anebo návrh Nové Prahy na Měsíci. Teď se Tomáš Rousek trochu vrátil do dětských let. Pro firmu Lego navrhl vesmírnou sondu, která by se spolu s tisícovkou malých plastových pasažérů měla vznést v blízkých dnech do stratosféry.

Malá historie počítačů: od elektronek k čipům. Co používala NASA v 80. letech

Po, 05/22/2023 - 00:00
Počítače za sebou mají bohatou historii. Vyrobeny byly již tisíce různých modelů, od obřích mainframů až po malé osobní počítače. Avšak jen několik z nich mělo zásadní vliv na rozšíření počítačů, respektive počítačové technologie. Pojďme se podívat na některé z nich, které utvářely historii od čtyřicátých do začátku osmdesátých let.