Hosting

Přihlášení

iDNES.cz
Vše co vás zajímá o internetu, digitální televizi, MP3, počítačích, fotografování a DVD. Recenze, návody, testy, reportáže z technicky zajímavých míst, katalog foťáků a další čtení o technice kolem nás
Aktualizace: 25 min 47 sek zpět

ČSD nasadily první patrové vlaky počátkem 60. let díky soudruhům z NDR

10 hodiny 24 min zpět
Charakteristické čtyřvozové patrové jednotky tmavě zelené barvy si pořídily Československé státní dráhy především pro zvládnutí přepravy dychtivých rekreantů. Náš železniční dopravce se tak zařadil po východoněmeckých a polských železnicích k prvním uživatelům patrových vlaků ve větších počtech.

NFL se hraje už 100 let. Ze zakládajících týmů zbývají dnes v lize dva

22 hodiny 1 min zpět
26. září 1920 se odehrál první zápas profesionální ligy amerického fotbalu v USA - dnešní NFL. Zápas mezi Rock Island Independents a Saint Paul Ideals skončil drtivým výsledkem 48:0.

Aplikace: Vyzkoušejte nové funkce přehrávače VLC nebo Files od Googlu

22 hodiny 25 min zpět
Tvůrci populárního přehrávače VLC přicházejí s novou, notně přepracovanou verzí. Files od Googlu umí nově otevírat PDF. Vyzkoušet můžete i aplikaci na vystavování faktur nebo praktický design úvodní obrazovky.

Krize leteckého průmyslu. Letadla končí ve šrotu, levné letenky zdraží

So, 09/26/2020 - 00:00
Letecký průmysl má za sebou mnoho těžkých období, vždycky z nich však nakonec vyšel efektivnější a silnější. Současná krize je ale doslova katastrofou, která celé odvětví promění. Nad tímto tématem se zamýšlí letecký technik, pilot a kapitán dopravních letadel Štěpán Kolomazník.

Popularizátor kosmonautiky Majer: U Měsíce brzy vyroste brána pro vesmírné cesty

Pá, 09/25/2020 - 12:00
„Mars vypadá reálně!“ Těmito slovy si letos v srpnu pochvaloval miliardář Elon Musk úspěšný start jednoho z prototypů vesmírného plavidla Starship, které vyvíjí jeho firma SpaceX. Přesto si asi na pilotovaný let s lidskou posádkou na Mars ještě počkáme. Proč? Šéfredaktor serveru Kosmonautix Dušan Majer (33) upozorňuje, že budoucí vesmírní pionýři se nejprve budou muset vypořádat s řadou překážek.

KOMENTÁŘ: Za kostku cukru se necháme sledovat, ale z eRoušky se panikaří

Pá, 09/25/2020 - 00:00
Aplikaci eRouška si zatím nainstalovalo přes 400 000 lidí. Je pro mne nepochopitelné, proč to číslo není o nulu delší. Může pomoci, nemůže ublížit. Strach ze sledování totiž není na místě, a pokud využíváte třeba služby Google a Facebooku, tak je dokonce absurdní. Těm se totiž zcela odhalujete. Dobrovolně a rádi.

Koktající advokát navigátorem. Gellner se stal legendou RAF i RCAF

Pá, 09/25/2020 - 00:00
„To bude katastrofa. Představte si, že je to advokát a ještě k tomu koktá,“ prohodil pilot Václav Korda ke svým spolubojovníkům, když se u něho hlásil nový navigátor Jan Gellner. Ovšem zakrátko musel svůj názor poopravit. Gellner dokázal, že je mužem na svém místě. Životní příběh advokáta, navigátora, poté i pilota, novináře a horolezce je dalším z dílů seriálu Nebeští jezdci od 311. perutě.

Před 50 lety dovezl stroj sám vzorky z mimozemského objektu

Čt, 09/24/2020 - 09:42
Ke konci šedesátých let bylo dobývání kosmu v plném proudu. Automatické stroje již létaly k Měsíci a lidé už na jeho povrchu dokonce přistáli a přivezli si z něj i vzorky. Teprve rok poté se to samé podařilo i automatickému stroji. Přesně před padesáti lety vzorky povrchu dovezla sovětská sonda Luna 16.

Exponenciální růst mate i experty. Vyzkoušejte si, čím je tak nebezpečný

Čt, 09/24/2020 - 09:00
S nárůstem infekcí covid-19 se v Česku znovu mluví o exponenciálním růstu. A řada lidí – včetně expertů – toto spojení používá špatně. Přitom pochopení tohoto matematického pojmu je klíčové k porozumění tomu, jak se šíří epidemie. A proč i malá změna má časem nečekaně velké dopady.

Programy zdarma pro úpravy fotografií, retušování a grafický design

Čt, 09/24/2020 - 00:00
Editory fotografií nabízejí funkce, které mohou zachránit nejeden nepovedený snímek. Odstranit jev červených očí, přidat jas či kontrast nebo něco zcela vyzmizíkovat. To jsou jen některé funkce, kterými disponují, a navíc jsou k dispozici zcela zdarma.

Musk slibuje levnější baterii bez přehřívání. Změnil jí kontakty

St, 09/23/2020 - 14:28
Velké plány má Elon Musk a automobilka Tesla, kterou založil. Se svým týmem se snaží zlevnit a zefektivnit bateriová úložiště, aby mohl být jejich elektromobil levnější, měl větší dojezd a rychleji se dobíjel. Dosavadní výsledky a budoucí plány ukázala Tesla na setkání s investory nazvaném Battery Day.

Já a můj tank Sherman. Z Argentiny jsem ho vezl tři a půl roku, říká sběratel

St, 09/23/2020 - 12:00
Byl ikonou americké armády, vedle jeepu a motocyklu Harley-Davidson. Třicetitunový střední tank série M4, schopný uhánět rychlostí až 48 km/h, všeobecně známý jako Sherman. V Česku nezůstal jediný pojízdný. A to přesto, že se na konci války významně podílel na osvobození Plzně. Vše se rozhodl změnit sběratel americké vojenské techniky Pavel Rogl.

Facebook omezí funkčnost, pokud budou po amerických volbách nepokoje

St, 09/23/2020 - 08:30
Facebook se připravuje na americké prezidentské volby a plánuje speciální kroky pro případ, že začnou po volbách spory o sčítání hlasů nebo dokonce nepokoje. Týden před volbami také nebude přijímat politické reklamy.

Ocelová raketa Elona Muska by měla „zhubnout“ až o patnáct tun

St, 09/23/2020 - 00:00
Společnost SpaceX chce svou inovativní lodí Starship zcela zásadně změnit létání do vesmíru. Ale předtím ji ještě čeká mnoho práce.

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Út, 09/22/2020 - 00:00
Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že křivka úmrtí je oproti křivce nákazy opožděná. Můžete se přesvědčit sami. Tam, kde začal růst počet nakažených, začal po dvou až čtyřech týdnech stoupat i počet mrtvých.

Staré byly lepší. I tak nový „kazeťák“ odvede dobrou práci

Út, 09/22/2020 - 00:00
Vyzkoušeli jsme kazetový magnetofon TEAC W-1200, který přišel na trh zhruba dvě desetiletí poté, co kazety přestaly většinu lidí zajímat. V současné „retrománii“ totiž začíná být o dříve běžné zvukové nosiče zase zájem. Je dobrý nápad sáhnout po novince?

Vztahy Čechů a Němců byly před 100 lety na bodu mrazu. A to i ve školách

Po, 09/21/2020 - 11:31
V září 1920, tedy téměř dva roky po vzniku republiky, byly česko-německé vztahy stále vyhrocené, a to zejména ve školách. Němci se těch svých totiž odmítali vzdát, byť ve prospěch malé české třídy.

Čínské aplikace z USA zatím nezmizí. Trump souhlasí s dohodou TikToku

Po, 09/21/2020 - 08:39
Dva zásahy státní moci zabránily tomu, aby o nedělní půlnoci zmizely z nabídky obchodů s aplikacemi Applu a Googlu čínské aplikace TikTok a WeChat. V prvním případě toto rozhodnutí udělal prezident, v tom druhém pozastavil nařízení soud. Obě rozhodnutí ale mají jen dočasnou platnost.

STO OBJEVŮ: Milovaná podprsenka přinesla revoluci v dámském prádle

Po, 09/21/2020 - 00:00
Přinejmenším dvě dámy by se mohly soudit o vynález podprsenky. Vyhrála by Herminie Cadolle s nápadem uvedeným v roce 1889, nebo Mary Phelps Jacobová a její patent z roku 1914? Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend.

Rozstřel: Při 60% pokrytí populace by mohla eRouška ochránit lidi sama

Ne, 09/20/2020 - 16:00
Od minulého týdne si mohou zájemci stáhnout zcela předělanou aplikaci eRouška. Podrobnosti o ní a případné obavy z jejího používání rozptyloval projektový manažer celého systému Jan Jiroušek v pořadu Rozstřel.