Hosting

Přihlášení

iDNES.cz
Vše co vás zajímá o internetu, digitální televizi, MP3, počítačích, fotografování a DVD. Recenze, návody, testy, reportáže z technicky zajímavých míst, katalog foťáků a další čtení o technice kolem nás
Aktualizace: 12 min 30 sek zpět

Letadla nesmí spadnout ani s vadami. O nenápadném půvabu „superslitin“

1 hodina 16 min zpět
Bez vad nic vyrobit nedokážeme, ale musíme vědět, kdy to praskne. To je ve velké a nepřesné zkratce základ pokroku, který udělala v posledních desetiletích věda o materiálech. Podrobněji ho v rozhovoru vysvětlují metalurg Karel Hrbáček a materiálový fyzik Ludvík Kunz.

Spusťte PC opět na plný výkon, pomůže správný software

1 hodina 16 min zpět
Zkuste komplexní softwarové nástroje, které zrychlí, vyčistí a provedou údržbu operačního systému. Jestliže i vašemu počítači vlivem jeho používání dochází dech, není už tak výkonný jako dříve a objevují se chyby, potom je pravý čas na tyto pomocníky, kteří provedou jeho optimalizaci.

Homeopathy was helping my patients. Then I tested it and figured out why

Po, 01/27/2020 - 17:49
The practice of homeopathy survived for 200 years. But is it still relevant today? Effectiveness must be determined based on solid evidence, maintains Professor Edzard Ernst. Having background in medicine, science and homeopathy encouraged him to conduct clinical trials of complementary and alternative medicine.

Dalších 60 satelitů míří do kosmu. SpaceX chce pokrýt Zemi internetem

Po, 01/27/2020 - 17:21
Na oběžnou dráhu se chystá dalších 60 satelitů Starlink. Jde o třetí produkční várku, celkově je zatím na orbitě 120 funkčních satelitů a 60 testovacích. Start byl odložen na úterý 15:28 středoevropského času.

První fašistický stát? „Nadlidi“ a „duceho“ stvořil v Rijece D'Annunzio

Po, 01/27/2020 - 01:05
27. ledna 1920 přijala Jugoslávie, oficiálně nazývaná Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, spojenecký návrh na vytvoření Svobodného státu Fiume pro region kolem stejnojmenného města, které od roku 1947 nese jméno Rijeka a dnes je součástí Chorvatska. Ve městě následně vznikl první fašistický režim.

Podepsal příměří s Francií a Británií, poté na ministra spáchali atentát

Ne, 01/26/2020 - 01:05
26. ledna 1920 se stal německý ministr financí Matthias Erzberger terčem atentátu. Byla to odplata německých nacionalistů za jeho podpis na smlouvě o příměří s Francií a Velkou Británií.

Obyvatelé ostrůvku se neúspěšně pokoušeli vrátit pod britskou správu

So, 01/25/2020 - 01:05
Obyvatelé německého ostrůvku Helgoland v Severním moři se před 100 lety chtěli znovu vrátit pod správu Velké Británie. Neúspěšně.

Hmotnost největších dinosaurů mohla kolísat o stovky kilogramů v řádu dní

So, 01/25/2020 - 01:00
Hmotnost největších dinosaurů se v moderní době určuje podle počítačových modelů. Je to sice přesnější metoda než v minulosti, ale na druhou stranu může vést k poněkud nesmyslně přesným údajům. Jaké jsou nynější odhady hmotnosti největších dinosaurů?

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Pá, 01/24/2020 - 20:43
Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout? Rozhodnout bychom se měli podle reálných dat, myslí si profesor Edzard Ernst. Německo-britský lékař a vědec zasvětil kariéru pečlivému ověřování toho, zda a kdy je alternativní medicína účinná.

Seznamka Tinder slibuje poplašné tlačítko, když se rande změní v noční můru

Pá, 01/24/2020 - 13:14
Seznamovací aplikace Tinder chce své uživatele více chránit. Připravuje proto ve spolupráci s aplikací Noonlight speciální tlačítko, které umožní rychle zavolat pomoc na adresu, kterou uživatel před tím zadal. První spuštění se plánuje na území Spojených států.

Modré světlo přes den potřebujeme, v noci nám škodí, říká expert Medřický

Čt, 01/23/2020 - 16:47
Hynek Medřický je technik, který se věnuje světlu, respektive jeho přemíře ve večerních a nočních hodinách. Jaký má vliv na přírodu i člověka, jsme se dozvěděli v pátečním Rozstřelu.

Elektrická raketa a další exotické lokomotivy. Vynálezci hýřili nápady

Čt, 01/23/2020 - 01:00
Dějiny železniční dopravy jsou protkány výskytem lokomotiv nestandardních konstrukčních provedení. Některé vybouchly hned na začátku, řada z nich nepřekročila prototypové stadium, ovšem jiné jezdily i v pravidelném provozu. Článek přináší malý, ale do určité míry snad reprezentativní vzorek této exotické množiny.

Software zdarma: porovnejte PDF dokumenty nebo zajistěte aktuální ovladače

Čt, 01/23/2020 - 01:00
Porovnat dva dokumenty v PDF a zobrazit jejich případné změny je práce pro DiffPDF. Otestovat dostupnost vybraného zařízení pomůže PingInfoView. Inspektora s detekcí softwarových a hardwarových součástí počítače najdete v programu Eset SysInspector. A DriverHub zajistí, že ovladače v počítači budou vždy aktuální.

NASA dala po letech zelenou tichému nadzvukovému letadlu

St, 01/22/2020 - 01:00
Americká společnost Lockheed-Martin a NASA se chystají na finální fázi projektu X-59 QueSST (Quiet Supersonic Technology, tichá nadzvuková technologie). V jeho rámci bude sestaven v továrně Skunk Works experimentální technologický demonstrátor nadzvukového letounu.

Filantropický rekord. Kolegové Antonína Holého věnují na vědu 200 milionů

Út, 01/21/2020 - 11:00
Chemici Hana a Dalimil Dvořákovi věnují 200 milionů korun nadaci, která má podporovat mladé chemiky. Prostředky pocházejí z licencí na léky proti viru HIV.