Hosting

Přihlášení

iDNES.cz
Vše co vás zajímá o internetu, digitální televizi, MP3, počítačích, fotografování a DVD. Recenze, návody, testy, reportáže z technicky zajímavých míst, katalog foťáků a další čtení o technice kolem nás
Aktualizace: 47 min 53 sek zpět

Atentátník Šoupal nastoupil před 100 lety do vězení. Trestu smrti unikl kvůli věku

4 hodiny 42 min zpět
Na konci září 1923 nastoupil dvacetiletý Josef Šoupal do vězení. Měl si odpykat 18 let vězení za to, že v lednu stejného roku spáchal v pražské Žitné ulici atentát na ministra financí Rašína.

Dubrovník a jeho okolí se pevnostmi jenom hemží. Jednou z nich je Lovrijenac

4 hodiny 47 min zpět
Lovrijenac patří mezi významné historické pevnostní stavby na území dnešního Chorvatska. Pyšní se přezdívkou Dubrovnický Gibraltar, byť velikostí a nakonec i zmiňovaným významem se britskému „originálu“ nemůže ani zbla rovnat. V každém případě si však Lovrijenac zaslouží, abychom si ho dnes přiblížili alespoň sadou zajímavých fotografií a historických vyobrazení.

Diplomatický úspěch. Před 100 lety byl Beneš zvolen do vedení Společnosti národů

So, 09/30/2023 - 00:05
Před 100 lety zaznamenala významný úspěch československá diplomacie. Ministr zahraničních věcí Edvard Beneš byl totiž zvolen do vedení Společnosti národů. Stal se tam prvním zástupcem států, které se nově zformovaly po první světové válce.

Ani výbuch všech „atomovek“ se nevyrovná síle dopadu druhohorní planetky

So, 09/30/2023 - 00:00
Před 66 miliony let, na konci křídy, skončila jedna geologická éra a také jedna skupina obratlovců. Dinosauři, až na ptačí druhy, odešli ze světa v důsledku drtivého dopadu planetky. Jaká ale vlastně byla „síla“ této kataklyzmatické události?

Moderní letoun včasné výstrahy střeží vzdálené přístupy k Austrálii

Pá, 09/29/2023 - 00:00
Letouny včasné výstrahy byly poměrně dlouho doménou pouze Spojených států, Sovětského svazu a Velké Británie. Postupně se však potvrdilo, že informační převaha napomáhá efektivnímu nasazení vlastních leteckých a námořních sil natolik, že je možné výrazně omezit počty aktivních jednotek. Počet typů letounů včasné výstrahy se rozšířil a s tím i jejich možnosti.

Krematorium ze slavného filmu Spalovač mrtvol slouží už celé století

Čt, 09/28/2023 - 00:05
Slavné a architektonicky mimořádné krematorium v Pardubicích začalo sloužit přesně před 100 lety, 28. září 1923.

VIDEO: Obojživelné vozidlo Amphibie M3 používá NATO na zdolávání řek

Čt, 09/28/2023 - 00:00
Německé obojživelné mostní vozidlo Amphibie M3 se vyznačuje vysokou mobilitou a ve své kategorii patří k nejlepším na světě. Netvoří pouze mosty, už z principu samozřejmě může techniku přepravovat přes řeku i na způsob přívozu. A neslouží jen silám NATO, svou cestu si našlo i do některých asijských zemí.

Usnadní práci všem. Balík nástrojů od Microsoftu vám provětrá počítače s Windows

Čt, 09/28/2023 - 00:00
Balík aplikací PowerToys se skládá ze škály užitečných nástrojů a funkcí. Lze je využít k usnadnění a optimalizaci různých aspektů práce s Windows, ať už chcete vylepšit rychlost, personalizaci nebo efektivitu.

Zastřešit Alpy, opice do práce místo lidí. Fantasmagorie plodil Východ i Západ

St, 09/27/2023 - 16:00
Ti starší možná četli dětské sci-fi o Neználkovi ve Slunečním městě. O návštěvě maličkého mužíčka ve městě, kde je vše automatizované, krásné a dokonalé. Příběhy sovětského spisovatele Nosova se zrodily v 50. letech. Svou vírou v krásný technicistní svět skvěle kopírovaly dobu.

V Kazachstánu přistáli kosmonauti po třetí nejdelší vesmírné výpravě

St, 09/27/2023 - 14:39
Ve středu skončil pro tříčlennou smíšenou posádku víc než roční kosmický let, když ve 13:17 dosedla loď Sojuz MS-23 v kazašské stepi.

Poučili jsme se z chyb u Němců, říká šéf Správy úložišť radioaktivních odpadů

St, 09/27/2023 - 11:00
„Při hledání optimálního úložiště potřebujeme nejen vědět události staré stovky let, ale řešíme i budoucnost v řádu milionů let dopředu,“ říká v Rozstřelu Lukáš Vondrovic, ředitel Správy úložišť radioaktivních odpadů. „Severské země musí zkoumat i vliv možného budoucího zalednění.“

Síť X ruší tlačítko na hlášení dezinformací o volbách. V EU zůstává

St, 09/27/2023 - 09:35
Sociální síť zavedla v roce 2022 funkci, která uživatelům umožňovala hlásit dezinformace o volbách. Nyní, podle zjištění jedné výzkumné organizace, toto tlačítko mizí. Výjimkou jsou země Evropské unie.

POZOR VLAK: Ukážeme vám kompletní demontáž lokomotivy

St, 09/27/2023 - 00:00
Nové vydání video magazínu POZOR VLAK vás provede fascinujícím procesem demontáže vysloužilé lokomotivy. Proč se musela rozebrat? Aby se mohla za pár měsíců vrátit na koleje jako znovuzrozená.

Slavná britská pára obrazem. Divoká kachna ukázala Němcům, zač je toho loket

St, 09/27/2023 - 00:00
Sláva britských proudnicových parních lokomotiv LNER třídy A4 vystoupala div ne ke hvězdám. Na svém kontě si jedna z nich nese i záznam v Guinnessově knize rekordů, tak byla rychlá.

Bezplatný český nástroj vás upozorní, že čtete nedůvěryhodný článek

Út, 09/26/2023 - 00:01
Ostrý provoz v pondělí zahájila služba Verifee, za kterou stojí trojice českých studentů. Pomocí modelu umělé inteligence vytrénovaného na obrovském množství článků dokáže rozpoznat texty, jež vykazují znaky nedůvěryhodnosti a manipulativnosti.

Spusťte funkce, které vám ve Windows 11 chybí. Zakážou například sledování

Út, 09/26/2023 - 00:00
Ukážeme si, jak se vrátit k pokročilé kontextové nabídce a jak do ní přidat vlastní položky. Nabídneme tip, jak otevřít oblíbenou webovou stránku klávesovou zkratkou. Koukneme se na možnost, jak se nenechat ve Windows sledovat. A závěrem ukážeme, jak vykopírovat text z obrázku.

Šance na přežití se blíží nule. Sedm nejtragičtějších leteckých havárií

Po, 09/25/2023 - 00:00
Letecká technika způsobila v dopravě ještě větší revoluci než železnice o století dříve. Letadla jí sice nemohla konkurovat kapacitou, ale rychlost vzrostla o řád a úměrně tomu „se zmenšil svět“. Letecká doprava je nejbezpečnější ze všech a počet nehod stále klesá. Na druhou stranu jsou každé letecké nehody plná média, protože pravděpodobnost přežití zřícení letadla je mizivě nízká.

I v Čechách existují anomálie, co se nedají snadno vysvětlit, popisuje ufolog

Ne, 09/24/2023 - 20:00
Jednou z nejhezčích věcí na ufologii je, že se člověk pořád vzdělává, říká ufolog skeptik Vladimír Šiška. „Jednou musíte nastudovat něco z meteorologie, jindy z astronomie, letectví či historie,“ vysvětluje. Kolik neidentifikovaných létajících objektů čeští ufologové napočítali? A proč se jim říká talíře, i když obvykle připomínají doutník, trojúhelník nebo srp?

Sonda přivezla vzorky z planetky, která by v budoucnu mohla narazit do Země

Ne, 09/24/2023 - 16:56
Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír v neděli provedla jedinečný manévr. Ve výšce 102 tisíc kilometrů nad Zemí uvolnila schránku se vzorkem z planetky Bennu. Zásilka dopadla o několik hodin později v poušti amerického státu Utah.

Jupiterův měsíc Europa nejspíš ukrývá oceán, možný zdroj života, míní vědci

Ne, 09/24/2023 - 09:04
Přítomnost oxidu uhličitého na jednom z měsíců planety Jupiter zřejmě dokazuje, že se pod jeho ledovým povrchem ukrývá oceán, možný zdroj života. Zjistili to američtí vědci za pomoci výkonného teleskopu Jamese Webba. Jejich výzkum téměř vylučuje, že by CO2 mohl pocházet z jiného zdroje, než je voda. Zda jsou v oceánu přítomné další prvky potřebné pro vznik života, není jasné.