Hosting

Přihlášení

Čtyři rady, jak postupovat, když váš počítač není způsobilý pro Windows 11

Svět techniky - 4 hodiny 51 min zpět
Celá řada nyní využívaných počítačů nesplňuje oficiální požadované podmínky potřebné k upgradu na operační systém Windows 11. Přesto Microsoft nezabrání v jeho instalaci. Případně se nabízí ještě další alternativy, jakou cestou se PC může vydat.

Molekuly náhody a vůně dívek. Máme mezi sebou i chemický kontakt, říká vědec

Svět techniky - Po, 03/20/2023 - 21:00
Čím se do historie zapsali dva zapálení badatelé, kterým v chemickém kotlíku místo kvalitního benzinu „uzrály“ tuhé hrudky? Jakou podivuhodnou historii má igelit? A rodí se geniální nápady náhodou? I o tom jsme si povídali s popularizátorem vědy a polymerním fyzikem Miroslavem Raabem, který loni na podzim vydal knihu Lidé kolem stolu aneb Úvod do mezilidské chemie.

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Svět techniky - Po, 03/20/2023 - 01:00
Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana pomohla odradit Černomořskou flotilu od vylodění. Jakou sílu představuje pobřežní obrana námořnictva Ukrajiny a jaké jsou její bojové výsledky a hlavní poslání v současném konfliktu?

Odhaduji, že jsme teprve na prahu poznání života, říká spisovatel Neff

Svět techniky - Ne, 03/19/2023 - 21:00
Spisovatel Ondřej Neff patří k předním českým autorům vědecko-fantastické literatury, proto nepřekvapí, že vizionářské projekty sleduje velmi pečlivě. „Zajímá mě například vývoj robotů, už jsem si dokonce pohladil robotického psa,“ říká v rozhovoru pro týdeník 5plus2 a zároveň upozorňuje, že snaha chránit životní prostředí by měla spočívat v podpoře technologického rozvoje, nikoliv v anticivilizačním fanatismu.

Před 100 lety zadrželi policisté padělatele vstupenek na Spartu a Slavii

Svět techniky - Ne, 03/19/2023 - 10:00
Padělatele vstupenek na zápasy fotbalové Slavie a Sparty zadržela policie před 100 lety. O akci referovaly i tehdejší Lidové noviny.

A TOTO VÍTE? Srážky dopravních letadel s ptáky stojí ročně 1,2 miliardy dolarů

Svět techniky - Ne, 03/19/2023 - 01:00
Tyto srážky jsou nežádoucí a v každém případě nebezpečné. Záleží na tom, jakou část letadla pták zasáhne a jak byl velký. Výsledek je vždy nejistý. Proto se dělá řada opatření, jak následky takové srážky zmírnit.

Pět let od summitu o budoucnosti lidstva. Jak se naplnily vize futurologů?

Svět techniky - So, 03/18/2023 - 21:00
Na Marsu přistane první soukromý let, poštu budou dodávat drony a elektrické vozy vytvoří polovinu všech prodaných automobilů na světě. Takhle nemá vypadat svět za 10 let, ale už příští rok. Tedy pokud by se naplnily předpovědi vizionářů, kteří se před pěti lety účastnili největšího summitu o budoucnosti lidstva. Píše o nich týdeník 5plus2.

PODCAST: Než začneme stavět na Marsu, měli bychom vše vyzkoušet na Měsíci

Svět techniky - So, 03/18/2023 - 01:00
Vesmírná architektura je široký pojem, zahrnující návrhy modulů pro vesmírné stanice, design vesmírných základen, vozidla, ale třeba i součástky pro meziplanetární internet. Hostem nového vydání Technet podcastu byl architekt Tomáš Rousek.

Umělá inteligence si sama najala člověka, aby vyřešil její problém

Svět techniky - Pá, 03/17/2023 - 15:34
Umělá inteligence, která lže, aby z člověka vymámila spolupráci, bez které by nemohla vyřešit problém, může být noční můrou všech paranoiků. Ta se nyní zhmotnila v podobě reálného příkladu. Čtvrtá generace systému GPT, který pohání i známý ChatGPT, si totiž najala člověka, aby za ni vyřešil obrázkový rébus Captcha, který slouží k tomu, aby rozpoznal automat od člověka.

Umělá inteligence pomůže v kancelářském balíku Microsoftu s analýzou i psaním

Svět techniky - Pá, 03/17/2023 - 11:49
Microsoft chce svůj systém strojového učení s prvky umělé inteligence (UI) zapojit do další práce. Nový Copilot má pomoct v kancelářském balíku. Uživatelé už si přitom nyní UI zkoušejí přímo ve vyhledávači ve Windows a někteří další mají přístup ke generativní umělé inteligenci v programu Designer.

Přistání čínské laboratoře na Marsu byl úspěch. Teď má však problém

Svět techniky - Pá, 03/17/2023 - 01:00
Už je to dva roky, co se k Marsu sletěly tři sondy. Jedna ze Spojených států, druhá vyslaná Saúdskou Arábií a třetí z Číny. Bylo to poprvé a hned na první pokus, co se asijské velmoci podařilo k Marsu doletět, a navíc úspěšně vysadila na planetě pojízdnou laboratoř, která se však již dlouho neozývá.

Jeho fosilie měl nálezce schované doma, dnes má dinosaurus svoji sochu

Svět techniky - Pá, 03/17/2023 - 01:00
První objevenou kosterní fosilií dinosaura ze Severní Ameriky a zároveň i první relativně kompletní kostrou většího dinosaura vůbec byl exemplář kachnozobého ornitopoda, objeveného v roce 1838 na území městečka Haddonfield v New Jersey na východě Spojených států amerických.

NASA ukázala skafandry, v nichž se budou astronauti procházet po Měsíci

Svět techniky - Čt, 03/16/2023 - 11:50
Tento týden americká NASA spolu se společností Axiom Space představila světu oblek, který si obléknou účastníci mise Aretmis III, než vstoupí na povrch Měsíce. A je to zcela jiný skafandr, než jaký na sobě měli účastníci programu Apollo před půl stoletím.

Něco čísel o MojeID aneb Neboj(í)te se Czech POINTu!

Svět internetu - Čt, 03/16/2023 - 10:30

Impulsem k napsání dnešního příspěvku byla jedna z nejméně oblíbených činností, které znám. Daňové přiznání. Ano, povinnost, kterou rádi vyměníte za mytí nádobí nebo úklid dětského pokoje, dolehla i na mě. Ale musím říct, že odpor k ní je dán spíše historickými zkušenostmi než aktuálním stavem, kdy nám vše ulehčí elektronická identita, v mém případě MojeID.

Prosím nezáviďte mi, ale daňové přiznání jsem zvládl podat již minulý týden. Měl jsem již pohromadě všechny potřebné podklady a tak mi to vzalo jeden večer stěží 15 minut. Využil jsem k tomu Portálu MOJE daně, kde stačilo vybrat Elektronické formuláře, následně Daň z příjmů fyzických osob a Předvyplnit přiznání. Metoda přihlášení byla v mém případě jasná, tedy Identita občana a v ní volba MojeID – úroveň „značná“ (standardní přístup). Díky načtení osobních údajů bylo vyplňování těch několika čísel, navíc díky nápovědnému průvodci, opravdu hračkou.

Co když ale elektronickou identitu používat ještě neumím? Nevadí, začít s ní můžete právě teď a ještě s ní také stihnete podat letošní daňové přiznání. Na stránkách služby MojeID si stačí založit svůj účet a pak následovat velmi podrobný návod. Pro plnohodnotné využívání potřebujete totiž napojit účet MojeID na systémy státní správy. K tomu je třeba účet zabezpečit tzv. dvoufaktorovým ověřováním (typicky si vybíráte ověření pomocí aplikace MojeID klíč v mobilním telefonu) a následně ověřit svoji identitu jednou ze tří dostupných metod. Přesto, že jsou dvě metody online (přihlášení pomocí Datové schránky nebo pomocí jiné již existující elektronické identity), pro začátečníka je ideální volbou vybrat si ověření na pracovišti Czech POINT. Zcela jistě najdete nějaký ve své blízkosti a k ověření tam budete potřebovat jen platný doklad totožnosti a žádost, kterou vám systém MojeID připraví. Žádost obsahuje přesné instrukce pro vás i pro pracovníka Czech POINTu, tedy se nebojte, že byste to na přepážce neuměli vyřešit. Doby, kdy požadavek na „Czech POINT“ zastavil celou poštu, jsou naštěstí dávno pryč! Ověření je zdarma, pokud si tedy nekoupíte los! :) Vězte, že ověření na Czech POINTu volí dlouhodobě téměř 2/3 všech osob, kterým mojeID účet na systémy státní správy napojujeme, tedy cesta je to více než prošlapaná. Jak je vidět z následujícího grafu, většinou pouze o víkendech se jí další dvě metody blíží, co se četnosti použití týká. Logicky, to je totiž většina poboček Czech POINTu zavřená. Nevadí, žádost lze na přepážku zanést i kdykoliv později.

Věřím, že se mi tímto článkem podaří alespoň částečně erodovat dva zaprášené zkamenělé strašáky, co si nosíme v hlavách. Tedy, že daňové přiznání je hrozná práce, a že zprovoznit si a ovládnout svoji elektronickou identitu, navíc díky návštěvě Czech POINTu, je aktivita jen pro ajťáky. Denně nám v MojeID přibývají velké desítky účtů napojených na systémy státní správy (už jich máme hodně přes 70 000) a denně využívají přihlašování pomocí MojeID účtu tisíce z nich, viz naše veřejné statistiky. V současné době zhruba třetina z nich míří do služeb komerčních a druhá pak právě do služeb eGovernmentu. Pro ty, co ještě snesou další sadu čísel nebo chtějí další motivaci, proč si MojeID založit, tu mám další grafy.
Kromě více než 1 300 komerčních služeb, jejichž základní přehled je v katalogu, se s účtem MojeID můžete přihlašovat k 350 službám státu. (A to pro dnešek vynechávám informace o službách zemí EU, kde lze mojeID použít také!). Právě služby eGovernmentu přibývají v posledních letech jako houby po dešti, a proto i vás jistě zaujmou ty, které z těchto služeb jsou pro uživatele MojeID neoblíbenější. Na následujícím grafu jsou vidět služby, které mají nejméně 1 % podílu přihlášení pomocí MojeID za poslední měsíc.

Zajímalo mě také, jak se zájem o služby státu v posledním měsíci měnil. Zjistil jsem, že nejoblíbenější služby jsou v TOP výběru zcela stabilně. A protože jsem začínal daňovým přiznáním, budu jím i končit. Z následujícího grafu je vidět, že přihlášení k Portálu MOJE daně mělo poslední měsíc mírně rostoucí zastoupení. Že by se blížil poslední možný termín podání? :)

Při zpracování jsem využil součtových dat (bez vazby na konkrétní uživatele) interních, ale i dat od Správy základních registrů, které dostáváme jednou týdně o přihlášení pomocí MojeID do služeb Governmentu.

Kategorie:

Pět skvělých rad, jak nebýt na sociálních sítích za troubu

Svět techniky - Čt, 03/16/2023 - 01:00
Pojmenovali jsme nejčastější prohřešky na internetu a sociálních sítích a přinášíme rady, jak jim předejít. Třeba se vás nic z toho netýká, a tak můžete text alespoň přeposlat těm, kteří se na sítích projevují jako ignoranti. A nebo alespoň v anketě vyjádřit, který z prohřešků nejvíce rozčiluje právě vás.

Umělá inteligence Googlu má „magickou hůlku“, konkurence další generaci

Svět techniky - St, 03/15/2023 - 10:36
Vývoj v oblasti generativního strojového učení s prvky umělé inteligence umožňuje běžným uživatelům sáhnout si na schopnosti této technologie. Google nyní testuje vlastní systém v balíku kancelářských služeb Workspace, zatímco konkurenčnímu ChatGPT financovanému Microsoftem se „narodila“ další generace.

Východní Halič se oficiálně stal součástí Polska před 100 lety

Svět techniky - St, 03/15/2023 - 01:05
14. března 1923 Polsko oficiálně získalo území východní části Haliče, a to včetně měst Lvov, Stanyslaviv (dnes Ivano-Frankivsk) nebo Tarnopol. Dnes tento region patří Ukrajině.

Čeští záchranáři na frontě. Ohřívač na infuze vyrobili z autoledničky

Svět techniky - St, 03/15/2023 - 01:00
Skupina českých záchranářů ze skupiny dobrovolníků Guerrilla Medicine, kterou dlouhodobě sledujeme, je aktuálně na ukrajinské frontě. Svépomocí dali dohromady sanitku a připravili ji na frontové podmínky. Jaká zranění ošetřují. Jak vypadá jejich běžný den?

Měly to být úspěšné věci Microsoftu, nakonec z nich byl propadák

Svět techniky - St, 03/15/2023 - 01:00
Mezi nejpoužívanější produkty, které kdy Microsoft stvořil, bezesporu patří Windows, Internet Explorer, Office, Xbox nebo Teams. Avšak tento technologický gigant má ve skříni i produkty, na které by možná nejraději zapomněl.

Sovětskou invazí těžce zkoušené Finsko pomáhali bránit i dánští letci

Svět techniky - Út, 03/14/2023 - 10:56
Sověty napadenému Finsku přicházeli během zimní války na pomoc dobrovolníci z řady zemí. A svým skromným dílem k obraně Finska přispěli i dánští letci.