Hosting

Přihlášení

Obří ptakoještěr kvecalkoatlus možná zvládal cesty mezi kontinenty

Svět techniky - 2 hodiny 47 min zpět
Jeden z největších létajících tvorů všech dob byl azdarchidní ptakoještěr druhu Quetzalcoatlus northropi. O těchto druhohorních nebeských gigantech víme, jak byli přibližně velicí i jaké měli letecké dovednosti a mnoho dalšího. Nyní vědci vypočítali, že mohli na jeden zátah uletět až desítky tisíc kilometrů.

Podívejte se, jak do Česka dorazil poprvé bojový letoun 5. generace

Svět techniky - Pá, 09/17/2021 - 17:17
Návštěvníci letošních Dnů NATO v Ostravě budou moci vidět na vlastní oči zatím jediný komerčně dostupný bojový letoun páté generace, kterým je americký stroj F-35. Vyrábí se ve třech variantách, z nichž dvě jsou určeny pro použití na letadlových lodích.

Nejdelší čínská vesmírná mise skončila, kosmonauti jsou po 90 dnech zpátky

Svět techniky - Pá, 09/17/2021 - 08:35
Tři čínští kosmonauti se v pátek bezpečně vrátili na Zemi. Přistáli v poušti Gobi. Modul při přistávání brzdil velký padák. Na čínské vesmírné stanici strávili kosmonauti 90 dnů, šlo o nejdelší kosmickou misi pro Čínu.

ZX Spectrum, kapesní kalkulačka. Zemřel vynálezce Sinclair, bylo mu 81 let

Svět techniky - Pá, 09/17/2021 - 06:21
Ve věku 81 let zemřel Clive Sinclair, který stál u zrodu kapesní kalkulačky. Přispěl rovněž k rozšíření osobních počítačů. Sinclair zemřel ve čtvrtek ve svém londýnském domově po více než desetiletém boji s rakovinou.

SpaceX vyslala do vesmíru civilní posádku. Na oběžné dráze má strávit tři dny

Svět techniky - Čt, 09/16/2021 - 12:06
Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX ve středu vynesla na oběžnou dráhu loď Crew Dragon se čtyřčlennou civilní posádkou. Jde o vůbec první výpravu do kosmu bez profesionálního astronauta. Mise potrvá čtyři dny a je zaměřená na lékařský výzkum dopadů pobytu ve vesmíru na lidský organismus.

Sedm signálů, že se vám do počítače naboural hacker

Svět techniky - Čt, 09/16/2021 - 00:00
Máte nepříjemný pocit, že ve vašem počítači či v zařízení, které je připojené k internetu, není něco v pořádku? Podívejte se tomu na kloub. Přinášíme nejčastější indicie, které mohou naznačovat, že jste se stali terčem hackera, a poradíme, jak se postarat o zabezpečení zařízení.

Do vesmíru poprvé míří amatérská posádka. Loď bude mít speciální kupoli

Svět techniky - St, 09/15/2021 - 16:48
Mise Inspiraton4 bude pro SpaceX již čtvrtou pilotovanou. Bude to však první let pro turisty a zároveň pouze s nimi. SpaceX tím započíná éru, kdy začnou do vesmíru létat platící zákazníci bez záštity vládní organizace typu NASA. Loď Crew Dragon, kterou čtveřice poletí, bude mít jednu zvláštní úpravu.

Malý tablet od Applu přichází s USB-C a zdražuje. Navíc přišel o 3,5mm jack

Svět techniky - Út, 09/14/2021 - 21:29
Společnost Apple uvedla v úterý vpodvečer dva vylepšené tablety ze svého portfolia. Loni představený iPad 8 doznal jen menších změn. Za vylepšený malý tablet si společnost řekne více peněz.

Jak s mojeID zvýšit účast v nadcházejících volbách?

Svět internetu - Út, 09/14/2021 - 06:50

Volby do Poslanecké sněmovny, naplánované na 8. a 9. října, se nezadržitelně blíží, a jak už je zvykem, mnoho lidí řeší, jak to udělat, když se v tyto dny zrovna nebudou nacházet na místě svého trvalého bydliště. Někteří to bohužel vzdají a rozhodnou se na demokratickém procesu výběru svých zástupců nepodílet. Ti zodpovědnější využijí možnosti vyřídit si voličský průkaz a hlasovat tak na tom místě, kde se například zrovna nacházejí. Jenže jak to zařídit? Kde začít?

Za tímto účelem již před mnoha lety spustila nezisková organizace Hlídač státu webovou stránku, která uživatele celým procesem vytvoření žádosti o voličský průkaz provede. Výsledkem procesu je PDF dokument se žádostí, který je třeba doručit některým z možný způsobů na příslušný úřad. Pro vytvoření PDF dokumentu je třeba vyplnit několik údajů o sobě – jméno, příjmení, datum narození, adresu trvalého bydliště, telefonní číslo a adresu, kam se má průkaz doručit.

No jo, ale kdo má pořád tyto údaje vyplňovat? Neříkali náhodou propagátoři digitální identity, že pokud jí budete mít, tak skončí opakované vyplňování stejných údajů do webových formulářů? Je to přesně tak. I tento webový formulář je ideální kandidát na propojení s nějakým systémem digitální identity. Je nicméně nutné každý takový formulář o tuto možnost rozšířit. Celá webová aplikace pro žádost o voličský průkaz je k dispozici ve formě zdrojových kódů na Githubu a tak netrvalo dlouho a připravili jsme úpravu, která zajistí propojení tohoto formuláře se službou digitální identity mojeID.

Nyní je tedy možné, pokud jste držitelem účtu mojeID, na dvě kliknutí (pokud jste už v mojeID přihlášeni) celý formulář velice rychle vyplnit. Ušetří to možná jen pár minut, ale kdoví, třeba právě toto bude v rozhodování uživatele klíčové při váhání, jestli si voličský průkaz pořídit nebo ne.

A to není všechno. Pokud máte mojeID účet propojen na systémy veřejné správy, můžete si zřídit datovou schránku a poslat na úřad PDF s žádostí elektronicky bez toho, abyste se zvedli od počítače. Stačí se s mojeID přihlásit do portálu datových schránek (zvolte přesměrování na portál eIdentita.cz) a pokud datovou schránku nemáte, tak vám bude nabídnuto její zřízení. Cílovou datovou schránku příslušného úřadu najdete ve vygenerovaném PDF. Toto PDF pak vložíte jako přílohu do zprávy zaslané prostřednictvím systému datových schránek. Nemáte ještě v mojeID účtu aktivován přístup na systémy veřejné správy? Tak zde je jednoduchý návod, jak toho docílit.

Možná vás napade: co když mám digitální identitu od státu (NIA-ID, mobilní klíč, eObčanku)? Nebo kartu I.CA nebo případně bankovní identitu? Nemohlo by se do formuláře implementovat i jejich použití? Bohužel ne a má to celkem jasné důvody. Celá aplikace je totiž napsaná v Javascriptu a běží lokálně v prohlížeči každého uživatele, který jí spustí. Důvod je ten, že díky tomuto řešení nedochází k žádnému zasílání osobních údajů na vzdálený server a uživatel tak nemusí mít o svoje osobní údaje strach. Pro systém digitální identity je toto nicméně komplikace. Vyžaduje to podporu technologií, které integraci do takové klientské aplikace umožní, jako je OpenID Connect, který ale není podporován u prostředků státu. Co je ale horší, zároveň se musí jednat o otevřený systém digitální identity, který nebrání vstupu jakéhokoliv poskytovatele online služeb. Tím poskytovatelem služeb, který chce digitální identitu pro své potřeby vyžít, je v tomto specifickém případě totiž de fakto prohlížeč každého uživatele, který vůči systému digitální identity vystupuje anonymně. Pro ostatní systémy digitální identity je toto konečná. Né tak pro mojeID. Otevřeností a podporou moderních technologií mojeID umožňuje pouhým přidáním pár řádků do webové stránky tuto stránku rozšířit o předvyplnění údajů z mojeID. Zájemci o podobnou integraci mojeID do svých formulářů najdou více informací v dokumentaci.

Pevně doufám, že pokud jste doposud s účastí ve volbách váhali kvůli tomu, kde zrovna budete, tak že již neváháte a využijete možnosti požádat o voličský průkaz. Průkazy se začnou vydávat až 23. září, takže ještě nemusíte chvátat, ale jak se říká: co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek. Pokud máte mojeID, doufáme, že vám to cestu k voličskému průkazu alespoň trochu usnadní. No a pokud mojeID nemáte, třeba vás popsaná unikátnost služby mojeID přesvědčí o tom, že stojí za to si ho pořídit, klidně s využitím ostatních digitálních identit.

Kategorie:

Čtyři rady, jak pečovat o baterii notebooku, aby vydržela co nejdéle

Svět techniky - Út, 09/14/2021 - 00:00
Uživatelé notebooků se obvykle o baterii příliš nestarají. Pravdou je, že všechny baterie se časem opotřebovávají, ale ne stejnou rychlostí. Už po dvou letech mohou mít dvě stejné baterie zcela odlišnou výdrž. Rozdíl činí i 40 procent. Proč? Hodně záleží na tom, jak se o akumulátor staráte.

Sex uvolňuje ucpaný nos, zjistili nositelé humoristické nobelovky

Svět techniky - Po, 09/13/2021 - 09:00
Je to unikátní objev, velkolepý a praktický. Zaslouží si uznání už jen za to, jak všímavě jeho autoři téma své práce našli a jak bezpředsudečně ho prozkoumali. Zjistili, že sex uvolňuje ucpaný nos. Ovšem pouze je-li završený orgasmem. A víceméně jen na hodinu. Obdrželi za to ocenění parodující Nobelovu cenu.

Tady se mělo umírat a ne bydlet. Vojenský bunkr místo chaty přesto láká

Svět techniky - Po, 09/13/2021 - 00:00
Ministerstvo obrany již řadu let nabízí zájemcům k prodeji takzvané řopíky neboli bunkry lehkého opevnění, které měly bránit hranice Československa v době, jež se nakonec stala předvečerem druhé světové války. Mít starý bunkr místo chaty může být romantická představa. Na co všechno je ale dobré myslet, když se hodláte stát „bunkrákem”?

STO OBJEVŮ: Anestezie ulevila všem pacientům na operačním sále

Svět techniky - Po, 09/13/2021 - 00:00
Chirurgický zákrok byl odjakživa naplněný bolestí a člověk se jí odjakživa snažil bránit. Až v 19. století se zrodil dostatečně účinný a šetrný způsob. Anestezie. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend.

Bolševici se před 100 lety přetahovali s Rumunskem o Besarábii

Svět techniky - Ne, 09/12/2021 - 00:05
12. září 1921 vyhlásil Sovětský svaz válku Rumunskému království. Důvodem bylo sporné území: Besarábie.

Jaderný „drobek“ měl ničit strategické cíle v USA, později letadlové lodě

Svět techniky - Ne, 09/12/2021 - 00:00
Velikost řízených střel byla daná požadavky na dolet, tedy množství paliva v nádržích, velikostí bojové hlavice a „miniaturizací“ elektroniky. Vzhledem ke stavu techniky vznikaly v padesátých letech řízené střely, které velikostí odpovídaly běžnému letounu. Jednou z nich byla sovětská Ch-20.

Nový nadzvukový letoun nejspíš Česku dodají Švédové nebo Američané

Svět techniky - So, 09/11/2021 - 00:00
Z utajovaného procesu výběru nového nadzvukového letounu pro české letectvo unikly první zásadní informace naznačující, že z chystaného tendru možná vypadli výrobci letounů Typhoon a Rafale.

Před 100 lety se čeští kuřáci dočkali. Stát uvolnil regulovaný trh

Svět techniky - Pá, 09/10/2021 - 22:00
Na začátku září 1921 přišel konec těžkých časů československých kuřáků. Stát uvolnil regulovaný trh s tabákovými výrobky. Vyvolalo to ale jejich výrazné zdražení.

Microsoft varuje před chybou, která může vést k útoku i na váš počítač

Svět techniky - Pá, 09/10/2021 - 13:48
Je to noční můra všech softwarových vývojářů, když má jejich produkt chybu, která je známá útočníkům a ti ji zneužívají. Znovu se s touto situací musí potýkat společnost Microsoft, která varuje před speciálně upravenými dokumenty Office. Jejich prostřednictvím může do počítače proniknout útočník.

VIDEO: Facebook odhalil chytré brýle. Ikonický model povýšil na hi-tech kousek

Svět techniky - Pá, 09/10/2021 - 11:48
Americká internetová společnost Facebook ve čtvrtek představila své první chytré brýle. Mají volitelného virtuálního asistenta, takže fotografie a videa má jít pořizovat bez použití rukou jen prostřednictvím hlasových příkazů. Umožní poslouchat hudbu, přijímat hovory, fotografovat či natáčet krátká videa a sdílet je. Jejich cena v USA začíná na 299 dolarech (přes 6 400 korun).

První česká družice zanikla před 40 lety, ve vesmíru byla téměř tři roky

Svět techniky - Pá, 09/10/2021 - 10:03
První česká družice se dostala do kosmu díky všímavosti českých inženýrů. Ti objevili, že na rámu s mateřskou družicí Interkosmos bývá jedno vyvažovací závaží, které se jim podařilo nahradit právě Magionem. Ten se dostal do vesmíru 24. října 1978 a oficiálně zanikl 10. září 1981.