Číňané vymysleli superkavitační pohon pro ponorky. Má ovšem jednu chybu
Vynález by mohl podmořským plavidlům umožnit dosahovat extrémně vysokých rychlostí, srovnatelných s proudovými letadly. Jde o druh laserového pohonu, který se teoreticky zkoumá už desítky let. Uvažuje se o něm například v souvislosti s dopravou nákladu na oběžnou dráhu.
Slunce umí i „táboráky“, ale největší překvapení připravilo letos, říká astronom
Díky družicím, které se přibližují k naší mateřské hvězdě, snad lidstvo jednou poodhalí největší záhadu sluneční fyziky: Proč je povrch Slunce chladnější než jeho atmosféra? Do té doby si ovšem s astronomem Michalem Švandou můžeme říct, k čemu jsou na povrchu Slunce tzv. „táboráky“ a jak funguje sluneční plachetnice. A také to, že o Slunci se astronomové dozvědí nejvíc při jeho zatmění.
Palubní inženýr Concordu neměl za letu čas ani na jídlo. Práci mu vzal počítač
Cesta z Londýna do New Yorku trvala letounu Condorde zhruba tři hodiny. Toto nadzvukové dopravní letadlo je dodnes považováno za vrchol civilní letecké dopravy, který už téměř 21 let známe jen jako muzejní exponát. Vedle pilotů měl v kokpitu své nezastupitelné místo i trochu opomíjený palubní inženýr.
Je Intel v koncích? Ždímá AMD akumulátor? Vyzkoušeli jsme nové procesory
Vyzkoušeli jsme notebooky s nejnovějšími procesory AMD, Intel a Qualcomm. Víme, jaký výkon nabídnou, jak rychle vyždímají akumulátor a podle čeho si je máte vybrat a jaký skok představují oproti čtyři roky starému čipu.
Když selžou padáky, může SpaceX nově zachránit astronauty i díky motorům
Kosmická loď Crew Dragon vozí astronauty na oběžnou dráhu a zpět už od roku 2020, ale přesto její vývoj nekončí. Nově může v případě nouzové situace využít své silné motory SuperDraco k bezpečnému přistání a záchraně astronautů.
Prázdná raketa Vulcan se vydala na cestu, raketoplán nebyl včas připravený
V páteční poledne byla po několika malých odkladech vypuštěna druhá americká raketa Vulcan. Ještě letos na jaře to vypadalo, že ponese na oběžnou dráhu raketoplán Dream Chaser na premiérovou zásobovací misi k ISS. Firma ULA (United Launch Alliance, podnik vlastněný rovným dílem firmami Boeing a Lockheed Martin) se rozhodla letět bez něj.
Všestranný laptop se silou AI. Asus má stylovou a praktickou novinku
Taková kombinace vlastností se u notebooků jen tak nevidí. Nový ASUS Zenbook S 14 je laptop se špičkovým designem a zpracováním, parádním displejem, nízkou hmotností a přitom vysokým výkonem i skvělou výdrží baterie. Přináší také sílu umělé inteligence.
Poznáte letadla podle charakteristických detailů?
{"content":[{"type":"paragraph","children":[{"type":"text","attributes":{"text":"Kvíz, byť nevelký, má široký záběr, který prověří všeobecný rozhled v rozpoznávání letadel. Nejstarší stroj je z první světové války, ale najdeme i typ nalézající se dnes v aktivní službě. A přijde i něco ze sféry civilní. Případné dotazy a připomínky zodpovíme na mailu "}},{"type":"hyperlink","children":[{"type":"text","attributes":{"text":"Radek.Folprecht@idnes.cz"}}],"attributes":{"url":"mailto:Radek.Folprecht@idnes.cz"}},{"type":"text","attributes":{"text":"."}}]}],"version":"2.0.1"}
Úřady pozastavily lety rakety SpaceX kvůli problému při misi s posádkou
Společnost SpaceX musí vyšetřit problém druhého stupně nosiče Falcon 9, který se projevil při misi Crew-9. Při ní stroj vynesl pilotovanou loď Crew Dragon, která později podle plánů přistála u ISS. Nyní stroj nemůže létat a tak se musely odložit některé další mise.
Umělá inteligence zvětšováním hloupne. Nesečte ani 47309068053 s 95464
Velké jazykové modely jsou už na webu k dispozici nějakou dobu. Spousta lidí si je zvykla používat každý den. Je však třeba dávat pozor. I ty nejlepší AI pořád selhávají při zdánlivě primitivních úkolech.
Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění
Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech mnohem menší redukci emisí skleníkových plynů, než jakou by zajistily za výrazně nižší částky jaderné elektrárny.
Odhalujeme možnosti zkracovačů URL. Dovedou víc, než jen zkrátit odkaz
Zkracování odkazů pomáhá si je lépe zapamatovat nebo přepisovat. Přestože se staly součástí online světa, není to tak dlouho, co s touto službou paradoxně definitivně skončila společnost Google. Kterými vhodnými nástroji lze nyní přeměnit dlouhé URL adresy na krátké a jaké pokročilé funkce nabízejí?
Nedělejme z umělé inteligence božstvo, které nás ovládne, říká influencer Mára
Platil za nejstaršího českého youtubera, dnes toto označení používá jako vtip. Influencer Petr Mára dokáže lidsky vysvětlit složitá témata týkající se technologií, produktivity, motivace a taky trendy výrazů jako umělá inteligence, virtuální realita či longevity. „Kulisy se budou měnit, ale pořád většina z nás bude chtít mít vztah s okolím, ne s umělou inteligencí,“ míní.
Novou vakcínu proti chřipce si mohou Američané aplikovat sami a bez vpichu
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil chřipkovou vakcínu, kvůli jejíž aplikaci nebudou muset zájemci chodit k lékaři. A dokonce se obejdou i bez použití injekční jehly.
1288× zde ukřižovali Ježíše. Prozkoumali jsme unikátní zázemí Spirály
V roce 2002 ji zničily povodně, po dvaadvaceti letech znovu ožije. Nová Spirála využívá kruhové jeviště i hlediště a přidává ve střední Evropě unikátní mix technologií – pohyblivé jeviště, videomapping, prostorový zvuk a elektronické sledování pohybu herců. Exkluzivně jsme ji prozkoumali od sklepa až po střechu.
Baptistický kazatel i jaderný inženýr. Exprezident Carter slaví stovku
V pořadí 39. prezident USA raději užíval v úřadě lidovější jméno Jimmy než formálnější James Earl. Měl se stát po otcově vzoru úspěšným pěstitelem burských oříšků, ale lákala ho veřejná služba, nejprve v baptistické církvi, později v politice. Jimmy Carter se narodil 1. října 1924, právě dnes slaví neuvěřitelné sté narozeniny a je nejstarším žijícím exprezidentem v historii.
VIDEO: Stíhačky, vrtulníky i větroně. Rakouský Airpower24 opět nezklamal
Letecký den v rakouském Zeltwegu patří mezi události, které opakovaně lákají obrovské masy diváků. Není se čemu divit, výběr zajímavých strojů a ukázky dokonalé pilotáže se na pozadí horských masivů postarají o skutečný zážitek. Ohlédněme se za letošní akcí Airpower24.
Parní lokomotiva, která nikdy nemohla přijet uhlím napřed
Vedle parních lokomotiv „obyčejné“ konstrukce vznikaly také parní lokomotivy méně obvyklé, až vyloženě neortodoxní, kam patří i stroje systému Fairlie. Obousměrné lokomotivy Fairlie vypadají na první pohled jako dvě lokomotivy sešité zády k sobě, ale jak uvidíme, realita je trochu složitější. Jejich čas byl ve druhé polovině století páry, ještě dnes je však ve stopovém množství v aktivní službě najdeme, všechny na jedné britské železniční trati v severním Walesu.
Opravdu byste se před T. rexem neschovali ani v autě?
Za poslední čtvrtstoletí se objevilo několik studií, které přišly s odhady konkrétní síly a tlaku, jimiž dokázal Tyrannosaurus rex působit na svoji kořist. Výsledky různých výzkumů se značně liší v závislosti na použitých vstupních datech a metodách výpočtu. Co nám tedy prozrazuje fyzika o čelistech a zubech obřího teropoda?
Nechte se překvapit výběrem tuctu netuctových fotek letadel od našich čtenářů
„Přilepený“ proudový motor k pístovému dvouplošníku, hybrid vrtulníku a automobilu, airbusy s kabáty ve stylu kolorovaných zeber a další zajímavé fotografie se dostaly do finálního výběru z velké úrody fotografických děl čtenářů Technetu.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- …
- následující ›
- poslední »