Hosting

Přihlášení

OBRAZEM: Příliš velké sousto. Před 80 lety napadl Hitler Sovětský svaz

Svět techniky - 21 hodiny 21 min zpět
Útokem nacistického Německa na Sovětský svaz vstoupila druhá světová válka do nové dimenze. Vůdce Adolf Hitler si vybral příliš velké sousto. Zpočátku se sice mohlo zdát, že nešlápl vedle, ale německým vojákům na východní frontě brzy došlo, že tudy cesta nevede. I přes ohromné ztráty Sovětů byl pochod Rudé armády na západ jen otázkou času.

Nejvíce frustrující problémy ve Windows 10

Svět techniky - 21 hodiny 21 min zpět
Windows 10 má více pozitivních než negativních vlastností. Podívejte se s námi na ty nejzásadnější, se kterými se tento operační systém potýká, a to i po šesti letech od svého uvedení na trh.

Největší suchozemský savec v dějinách Země byl nejspíš nosorožec, ukazuje nový nález

Svět techniky - Po, 06/21/2021 - 15:18
Čínským vědcům se podařilo objevit nový druh pravěkého nosorožce, Paraceratherium linxiaense. Pro potravu dosáhl až do výšky sedmi metrů a s předpokládanou váhou dvaceti jedna tun patří mezi největší savce, kteří kdy obývali naši planetu.

Střední skupina vojsk měla ve výzbroji i „atomové“ bombardéry MiG-27

Svět techniky - Po, 06/21/2021 - 01:00
V letech 1990 a 1991 se z tehdejší ČSFR vracely po dlouhodobém pobytu domů i letecké útvary Sovětské armády. Následující text poskytne obrázek o jejich síle a výzbroji.

Čeští pobělohorští exulanti mají svůj památník už 100 let

Svět techniky - Po, 06/21/2021 - 00:04
V červnu 1921 se na východočeském Růžovém paloučku odehrála velkolepá slavnost k odhalení památníku pobělohorských exulantů. Existence Československé republiky už takovou akci umožnila.

STO OBJEVŮ: Na parket! I rokenrol je jedním z největších objevů lidstva

Svět techniky - Po, 06/21/2021 - 00:00
Máloco zasáhlo do muziky 20. století tak jako Rock’ n’ Roll. Od 50. let se valil světem a ani razítko „ideově závadné imperialistické kultury“ mu tehdy nezabránilo proniknout i k nám. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend.

Nad jihozápadem Čech prolétl meteoroid, sto kilometrů zvládl za 11 sekund

Svět techniky - Ne, 06/20/2021 - 14:48
Nad východní částí Bavorska a jihozápadními Čechami prolétl ve čtvrtek večer meteoroid. Těleso o přibližné váze pět kilogramů se během letu rozpadlo, informoval Pavel Spurný z Astronomického ústavu Akademie věd ČR ve středočeském Ondřejově. Úlomky meteoroidu se mohou nacházet především na Šumavě.

Krčmy zatvoriť, zavelel hned po vzniku Československa Šrobár

Svět techniky - Ne, 06/20/2021 - 00:10
Slovensko protestovalo před 100 lety proti zákazu vyrábět a prodávat tvrdý alkohol. Vadilo to nejen prostým lidem, ale hlavně lihovarníkům. Černý obchod ale kvetl.

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Svět techniky - Ne, 06/20/2021 - 00:00
Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů. „Je to taky kus dokončení revoluce, kus historie,“ říká fotograf Karel Cudlín, který spolu s Vojtou Dukátem vystaví málo známé či dosud nepublikované fotografie a záběry.

Jméno polárního dinosaura vzniklo jako poděkování soukromé společnosti

Svět techniky - So, 06/19/2021 - 00:00
Fantazie vědců při pojmenovávání dinosaurů je takřka bezmezná a mnozí obyvatelé druhohorního světa by se lidské kreativitě vyvinuté v tomto směru nestačili divit. Jedním z takových dinosaurů je malý ornitopod druhu Atlascopcosaurus loadsi.

Cvaknou jako zapalovač. Sluchátka CliQ mají skvělý poměr ceny a výkonu

Svět techniky - Pá, 06/18/2021 - 00:00
V nabídce české značky Intezze nás zaujal nový model CliQ, pyšnící se nejen nejnovějšími čipy Qualcommu s Bluetooth 5.2, ale také kovovým pouzdrem a velmi zajímavou cenou. Vyzkoušeli jsme je v praxi.

Z čínské pouště odstartovala loď Šen-čou 12, zamířila k nedokončené stanici

Svět techniky - Čt, 06/17/2021 - 10:24
Čína vyslala do vesmíru první pilotovaný kosmický let za posledních pět let. Tříčlenná posádka lodi Šen-čou 12 mířila k nedokončené čínské vesmírné stanici. Start se uskutečnil z kosmodromu Ťiou-čchüan v poušti Gobi na severozápadě země.

Krátké vlny: Sněmovní aktualita, MojeID Klíč a nákupy na dark webu

Svět internetu - Čt, 06/17/2021 - 06:00

Nelze nezačít zprávou z Poslanecké sněmovny, kde včera prošel třetím čtením návrh novely zákona o elektronických komunikacích. Původní návrh vlády byl upraven Poslaneckou sněmovnou o technicky legislativní úpravy a byl odmítnut návrh na rozšíření přístupu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže k provozním a lokalizačním údajům účastníků. Sněmovna také navrhla a schválila dílčí úpravy v procesu výstavby sítí elektronických komunikací, ať už se jedná o zjednodušení překládky a pokládání kabelovodů při budování pozemních komunikací nebo úprava aktivní legitimace v případě řešení vnitřních rozvodů. Případné spory o umístění vnitřních rozvodů by měl do budoucna řešit Český telekomunikační úřad místo stavebního úřadu.

Paradoxně o úpravu § 104 odst. 16 zákona o elektronických komunikacích, který obsahuje dílčí úpravu vnitřních rozvodů, se strhla vzrušená debata mezi předkladatelem pozměňovacího návrhu panem poslancem Pávkem (STAN) a jeho odpůrcem, panem poslancem Munzarem (ODS). Podle pana poslance Munzara přijetím tohoto pozměňovacího návrhu dojde k vychýlení rovnováhy mezi uživatelem bytu a vlastníkem nemovitosti, kdy první si bude moci diktovat, jací poskytovatelé připojení budou běhat po nemovitosti, zběsile ho připojovat k Internetu a vlastník nemovitosti bude muset strpět překopanou zahradu, nebo kabely ve společných prostorech.

Obávám se, že pan poslanec se zaměřil pouze na věty v pozměňovacím návrhu a neuvědomil si zcela, že je nutné je vnímat v kontextu ustanovení, které již v zákoně o elektronických komunikacích jsou velmi dlouhou dobu. Konkrétně jde o ustanovení § 104 odst 2 a 3, který říká, že „operátor za splnění dále stanovených podmínek má právo zřizovat a provozovat na cizí stavbě nebo v ní (mimo jiné) vnitřní komunikační vedení“. Těmito „dále stanovenými podmínkami“ je míněno hlavně uzavření smlouvy o zřízení služebnosti nebo jiné písemné smlouvy s vlastníkem nemovitosti. V případě zmiňovaných vnitřních rozvodů může být tato písemná smlouva nahrazena písemným souhlasem vlastníka nemovitosti. Tedy nic se nebude dít za zády vlastníka a pokud se tak stane, je to protizákonné a pamatuje na to i zákon sankcí ve výši až 15 mil. Kč. Na stranu pana poslance Pávka se přiklonil také zpravodaj tisku pan poslanec Jiránek (Piráti) a to ve finále zřejmě hrálo hlavní roli pro to, že sněmovna pozměňovací návrh podpořila.

Návrh nyní čeká cesta Senátem.

Česko se po „kovidové vlně“ těší na dovolenou a řeší očkování. Ti, kteří měli štěstí a získali přístup k očkování dříve, si však musí vyměnit již neplatné očkovací certifikáty. Chtěl jsem to udělat pro své vetché rodiče a prarodiče, překvapilo mě však, že na Očkovacím portálu občana nemohlo dojít k přihlášení jednorázovým kódem přes SMS, protože údajně nebylo nalezeno telefonní číslo v systému. „Zlá, zlomyslná a nepěkná věc.“ Na druhou stranu to pro mě byla aspoň motivace zřídit jim mojeID, jehož použití po vydání aplikace MojeID Klíč je víc než jednoduché. A dost se mi líbí přístup, kdy bezprostředně po vydání nového produktu (v tomto případě aplikace) je dána uživatelům možnost dávat návrhy na zlepšení.

PrivacyAffairs vydala aktuální Dark Web Index 2021, který uvádí ceny nelegálních služeb a produktů dostupných na černých tržištích. Na seznamu obětí nedávných kybernetických útoků jsou světové instituce a korporace jako například Lockheed Martin, Microsoft, McDonald’s, NASA, FireEye a SolarWinds. Většina z těchto útoků nevedla k odcizení finančních prostředků, ale informací. A jak jsou tyto informace dále zpeněžovány? Na to odpovídá právě vydaný Dark Web Index 2021.

Informace o klonované kartě Mastercard (včetně pinu) se prodávají za 25 USD. American Express stojí 35 USD. Údaje o kreditní kartě a zůstatku na účtu se prodávají za 150 USD (pokud je zůstatek na účtu nižší než 1000 USD). 240 USD připlatíte, pokud je zůstatek na účtu nižší než 5000 USD.

Na prodej jsou také ukradené účty na sociálních sítích – Facebook, Instagram, Twitter, Spotify, Twitch, LinkedIn, Pinterest, Soundcloud – vyberte si. U všech těchto účtů jsou uvedeny ceny, které se pohybují od 5 USD do 80 USD. Na cenu má vliv platforma, počet sledujících a další atributy.

K dispozici jsou také účty na internetových službách Netflix, Kaspersky, NBA League Pass, Orange TV, Hulu a HBO. Nejdražším produktem v této kategorii je ukradený účet na eBay s dobrou pověstí (to znamená kladnou zpětnou vazbou od více než tisíce uživatelů) za 1000 USD.

A samozřejmě existuje možnost nákupu ještě specializovanějších produktů, jako jsou útoky DDoS, e-mailové databáze a malware.

Zpráva uvádí, že nelegální trh na temném webu se oproti loňskému roku výrazně rozrostl. Objemy obchodů jsou vyšší a širší je i nabídka produktů. Falešné doklady totožnosti a ukradené kreditní karty se prodávají po tisících. Nejsou výjimkou ani nabídky typu „kupte si 2 klonované kreditní karty a třetí dostanete zdarma.“

V neposlední řadě je možné najít nabídky i na falešné peníze. Můžete si zde koupit například americké dolary, eura, britské libry a australské dolary. Některé z nich dokonce zaručeně projdou testem UV perem. Nákup kvalitních falešných peněz vás obvykle vyjde zhruba na třetinu nominální hodnoty bankovky.

Nabídka je nekonečná a člověk si musí znovu a znovu opakovat základní pravidla bezpečného chování na Internetu, aby se další den na dark webu neocitla jeho kreditní karta nebo účet na sociální síti. Není to nic převratného a vlastně to dobře vyjmenoval jeden z dílů seriálu sdružení CZ.NIC Jak na internet – Online bezpečnost. Ale možná neškodí si je zopakovat před dovolenou. #staysafe i v kyberprostoru.

Kategorie:

Každý počítačový disk jednou odejde. Podívejte se, jak předejít škodám

Svět techniky - Čt, 06/17/2021 - 00:00
Osobní data na vašem počítači nemusí ohrožovat jen útočníci. Lidé o ně mohou přijít i kvůli havárii úložiště. Jste si jisti, že je máte jako v bavlnce? Pokud na disku pozorujete určité problémy, může být pozdě. Připravte se na to předem.

Potopila se během 18 minut. Zkáza Lusitanie postrčila USA do války

Svět techniky - Čt, 06/17/2021 - 00:00
V tomto týdnu před 117 lety započala stavba parníku Lusitania. Měl to být výkvět moderního lodního stavitelství, rychlá, ale přitom luxusní loď zkracující vzdálenost mezi Evropou a Amerikou na necelých pět dní plavby. Ale historie si ji pamatuje především kvůli jejímu tragickému konci.

Nainstalovali jsme uniklé Windows 11. Podívejte se, jak novinka vypadá

Svět techniky - St, 06/16/2021 - 16:26
Měli jsme je vidět až 24. června, jenže Microsoftu unikl instalační soubor na internet. Neveřejné sestavení 21996.1 si tak každý mohl nainstalovat a prohlédnout. Podívejte se, jak nový systém vypadá.

Nástupce Windows 10 unikl na internet. Bude mít označení 11

Svět techniky - St, 06/16/2021 - 10:20
Jak se blíží speciální akce Microsoftu, na níž má odhalit budoucnost Windows, objevují se úniky, které ukazují, jak by mohl nový operační systém Microsoftu vypadat. Nakonec se objevilo i sestavení nových Windows, které si lze nainstalovat.

Před 100 lety se vytyčovala hranice mezi ČSR a Polskem. A střílelo se

Svět techniky - St, 06/16/2021 - 10:00
Při vytyčování československo-polské hranice na Těšínsku se na Čechoslováky střílelo. Situace nebyla kvůli vyhrocenému hornoslezskému povstání na hraniční čáře bezpečná.

Americký těžký bitevník měl tři motory. Letectvo ho nakonec nechtělo

Svět techniky - St, 06/16/2021 - 00:00
V historii letectví najdeme řadu zajímavých prototypů, na které si dnes už téměř nikdo nevzpomene. Mezi ně patří i těžký bitevník XB-51 vyznačující se netradičním řešením motorové instalace a pumovnice.

Nové reprosoustavy Ikea pověsíte jako obrazy. Hodí se do maličkých bytů

Svět techniky - Út, 06/15/2021 - 17:00
Spolupráce společností Ikea a Sonos přináší další plody, tentokrát hrající obrazy. Pověsíte je na stěnu, připojíte do zásuvky a vše ostatní zajistí připojení k wifi a aplikace v chytrém telefonu.