Hosting

Přihlášení

Rozpálené brzdy poslaly caravelle v plamenech k zemi. Zahynula pětina obce Humlikon

Svět techniky - Po, 12/05/2022 - 21:00
Tragédie letu číslo SR 306 začala rozháněním mlhy letadlem před vzletem a gradovala jeho pádem v důsledku požáru. Všichni lidé na palubě při nehodě zemřeli a z osmi desítek obětí jich 43 pocházelo z malé obce Humlikon.

Před 100 lety se objevila nad New Yorkem první reklama na obloze

Svět techniky - Po, 12/05/2022 - 01:05
Skywriting znamená v překladu psaní po obloze. Před 100 lety už byla tato technika známa, ale na konci roku 1922 byla poprvé využita v reklamě, konkrétně v New Yorku.

Kdo stojí za vznikem nejpoužívanějších klávesových zkratek

Svět techniky - Po, 12/05/2022 - 01:00
Používají se denně a pro řadu uživatelů by jejich absence znamenala problém. Řeč je o nejužitečnějších klávesových zkratkách Ctrl + Z, Ctrl + X, Ctrl + C a Ctrl + V. Ale kde se vzaly a proč se používají právě tyto konkrétní klávesy?

KVÍZ: V roce 1939 napadl Sovětský svaz Finsko, začala zimní válka

Svět techniky - Ne, 12/04/2022 - 01:00
Útokem Sovětského svazu na Finsko dne 30. listopadu 1939 začala tzv. zimní válka, která trvala až do 13. března roku následujícího. Otestovat své znalosti o tomto konfliktu nebo tyto znalosti získat, můžete pomocí následujícího kvízu.

Řekové popravili před 100 lety tři bývalé premiéry najednou

Svět techniky - So, 12/03/2022 - 01:05
Na podzim roku 1922 zažívalo Řecko turbulentní období. Po prohrané válce s Tureckem došlo ke změně režimu a nový establishment nechal na základě sporného soudního verdiktu popravit své tři bývalé premiéry.

Gérard Philipe se stal dívčím idolem. Obdivoval Castra a byl aktivním komunistou

Svět techniky - So, 12/03/2022 - 01:05
Francouzský herec Gérard Philipe, narozený před před rovným stoletím, 4. prosince 1922, se stal největším poválečným idolem, jehož slávu nezrušila ani smrt. Planoucí pohled jeho Cida, Juliena Sorela či Fanfána Tulipána vléval ženám krev do tváří. Žil a pracoval v závratném tempu - jako by věděl, že má vyměřeno příliš málo času - pouhých 37 let.

Smrtící zbraň na ocasech stegosauridů. Bodce pronikaly orgány i kostmi

Svět techniky - So, 12/03/2022 - 01:00
Stegosauridy máme v našich představách spojené s jejich nápadnými tělními ozdobami v podobě plátů pokrývajících krky, hřbety i ocasy. Charakterizují je také sady několika párů bodců, nacházejících se obvykle na konci ocasu, ale u některých rodů mohou být umístěny i na jiných částech těla.

Řád Bílého lva se uděluje už 100 let. Jako první ho dostal francouzský premiér

Svět techniky - Pá, 12/02/2022 - 15:05
Před 100 lety oficiálně vzniklo nejvyšší státní vyznamení Československé republiky, řád Bílého lva. Jeho prvním laureátem se stal tehdejší francouzský premiér Raymond Poincaré.

Letectví se mění k nepoznání. Historie ukazuje, že rozhodně ne poprvé

Svět techniky - Pá, 12/02/2022 - 01:00
Civilní letectví prochází obdobím obřích změn. Na jedné straně letecké společnosti bankrotují a zanikají, na druhé straně velké společnosti ty menší skupují a zařazují je do svých holdingů často jako nízkonákladové součásti. Není se třeba děsit. Takových změn zažilo letectví mnoho.

Musk chce do půl roku zkoušet mozkové čipy na lidech. Zchladil tak očekávání

Svět techniky - Čt, 12/01/2022 - 13:54
Společnost Neuralink, kterou vlastní miliardář Elon Musk, se zabývá vývojem mozkových implantátů. V noci na čtvrtek její majitel oznámil další plány. Podle nich by měly do poloviny roku 2023 začít testy na lidech. Očekávalo se přitom, že už to nyní dělá a bude prezentovat první výsledky.

POZOR VLAK: Zachytili jsme vznik Slovenské strely na 3D tiskárně

Svět techniky - Čt, 12/01/2022 - 13:09
Železniční magazín POZOR VLAK se v nejnovějším vydání zaměřil na modeláře Michala Brože, který v počítači modeluje železniční a silniční vozidla a pak je tiskne na 3D tiskárně. Štáb Michala sledoval od května do října, kdy pracoval na modelu legendární Slovenské strely v měřítku 1:25.

Krátké vlny: Ohlédnutí za IT 22, ransomwarem v systémech ŘSD a problémy regulátora s televizním vysíláním

Svět internetu - Čt, 12/01/2022 - 07:25

Ve dnech 16. a 17. května zasáhl ransomware Hive plnou silou české Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Škody jsou obrovské, kromě oddělených technologických celků jako jsou kamery a dohledy tunelů došlo k zašifrování veškerých dat a vyřazení záloh organizace. ŘSD provedlo nápravu v podobě předřazení firewallů před každé datové centrum, nicméně problém je, že firewally si muselo zapůjčit a jak samo ŘSD uvádí, firewally fungují na zkušební licenci po limitovanou dobu. V materiálu, které ŘSD připravilo pro jednání vlády, se snaží zdůvodnit, proč nákup provádí v tzv. jednacím řízení bez uveřejnění (v souladu s principem hospodárnosti byli nakonec v rámci JŘBU osloveni tři dodavatelé, kteří jsou uvedeni na seznamu partnerů výrobce požadovaných síťových prvků). Zákon uvádí, že zadavatel může použít jednací řízení bez uveřejnění také, pokud je to nezbytné v důsledku krajně naléhavé okolnosti, kterou zadavatel nemohl předvídat a ani ji nezpůsobil, a nelze dodržet lhůty pro otevřené řízení, užší řízení nebo jednací řízení s uveřejněním.

Zajímavé je, jak ŘSD odůvodňuje nepředvídatelnost situace. Podle něj nemohl jako řádný hospodář počítat s hackerským útokem, neboť se nejedná o „každodenní“ riziko. Za nepředvídatelné označuje organizace také riziko, ve kterém se ŘSD v důsledku hackerského útoku nachází. Podle ŘSD z žádné předchozí analýzy nevyplývala zranitelnost systémů ŘSD, žádným kvalifikovaným způsobem nebylo na zranitelnost upozorňováno (a nekvalifikovaným ano?).

Skupina Hive byla objevena poprvé už v červnu 2021. Podle informací FBI se od listopadu 2022 aktéři ransomwaru Hive pokusili napadnout více než 1 300 společností po celém světě a na výkupném získali přibližně 100 milionů dolarů. Ransomware Hive se řídí modelem ransomware jako služba (RaaS), kdy vývojáři vytvářejí, udržují a aktualizují malware a přidružené společnosti provádějí útoky ransomwaru. Od června 2021 do listopadu 2022 se aktéři hrozeb pomocí ransomwaru Hive zaměřili na celou řadu podniků a odvětví kritické infrastruktury, včetně vládních zařízení, komunikací, kritické výroby, informačních technologií a zdravotnictví.

Asi je pochopitelné, že se ŘSD snaží odůvodnit JŘBU postup, ale argumenty odůvodňující nepředvídatelnost situace jsou komicky tragické. Pokud opravdu žádná z předchozích analýz nepoukazovala na možnou zranitelnost systémů ŘSD a možnost rizika napadení ransomwarem, je něco špatně na těch analýzách nebo na systému jejich zadávání. A tak si člověk musí povzdechnout, když si přečte, že penetrační testy agendového informačního systému Portál veřejné správy včetně přidružených webů a mobilní aplikace Gov.cz vysoutěžilo Ministerstvo vnitra za 182 000 korun, když odhad experta na rozsah prací je skoro 8x větší. Snaha nastavit přísnou regulaci tak někdy končí jen formálním plněním povinností, které nikdo nevymáhá a nekontroluje. Regulační Potěmkin.

Sdružení CZ.NIC uspořádalo 22. listopadu konferenci Internet a Technologie (IT 22), která se zaměřuje na aktuální a klíčové projekty sdružení. Pokud jste neměli možnost se konference zúčastnit, na webu konference už najdete prezentace i videa jednotlivých přednášek. Pro rodiče musím doporučit přednášku Martina Kožíška a Kateřiny Vokrouhlíkové, kteří prezentovali aktivity Safer Internet Centra v České republice a linky STOPonline.cz. Pokud chcete vidět, jak mohou být zneužity fotografie vašich nahých ratolestí, které bezhlavě zveřejňujete na internetu, rozhodně si dejte tuhle prezentaci (a tyhle fotky už nezveřejňujte).

Pokud nemáte čas si pustit všechny prezentace, doporučuji alespoň prezentace Lukáše Vacka o budování infrastruktury pro registr .UA ccTLD a prezentaci Ladislava Lhotky o fungování IETF (Internet Engineering Task Force). Proč? Protože kromě věcného zaměření tyto prezentace nejvíce obsahují nadšení pro práci a snahu posunout věci dopředu, ať už je to z důvodu pomoci ukrajinským kolegům udržet jejich registr on-line, nebo udržet fungování internetu a jeho standardů v rukou komunity. Uvědomuju si, jaké mám velké štěstí, že mám ve svém okolí kolegy, kteří nechodí do práce, jen aby zaplatili složenky. A je skvělé, že takto nastavené lidi potkávám i v různých úřadech, se kterými mám to štěstí spolupracovat.

V 11. Monitorovací zprávě radí Český telekomunikační úřad uživatelům, co dělat při nekvalitním příjmu TV nebo rozhlasu. Kromě kontroly vlastního zařízení a TV rozvodu může uživatel vyplnit nahlašovací formulář, jehož novou (a více intuitivní verzi doplněnou o možnost předvyplnění údajů pomocí Identity občana) ČTÚ zveřejnil v nedávné době. Zemské digitální televizní vysílání patří v Česku mezi významné platformy a je skvělé, že regulátor dal občanům efektivnější nástroj pro nahlašování problémů s jeho příjmem. Nelze se však zbavit dojmu, že regulátor si na tuto významnou platformu zasedl a nechce si odsednout. Začalo to pohřbením digitálního zemského televizního vysílání ústy šéfky regulátora na konferenci Digimedia 2021, přes půtky se senátory o doručení pokladů k budoucnosti televizního vysílání v Česku, a končí to „nepřesným“ informováním Evropské komise. Ta totiž v říjnu vydala Studii o využití pásma 470 – 694 MHz kde se mimo jiné dočteme, že „Current DTT networks allow reception in 53.2% of households, although CTU expects that the proportion of households dependent on FTA DTT is lower (although data is not available)…“. Když se podíváme na vizualizační portál ČTÚ na pokrytí DVB-T2 sítěmi, rozhodně nevidíme pokrytí 53,2 % domácností, ale 99 %. Ve zprávě udávaná hodnota říká, kolik procent domácností používá zemské televizní vysílání pro svůj primární příjem. Drobná chyba, která ale „dost nedrobně“ posouvá vyznění celé zprávy o situaci v České republice. Tak snad už je na cestě žádost o korigendum.

Kategorie:

„Svatba“ letounu L-39NG. Ve Vodochodech se po letech opět sériově vyrábí

Svět techniky - Čt, 12/01/2022 - 01:00
Po osmi letech vývoje vyvrcholila práce na letounu L-39NG. Moderní následník slavného Albatrosu vstupuje do sériové výroby prostřednictvím stroje se sériovým číslem 7005. Finálnímu spojení trupu a křídla se říká „svatba“. Devatenáct let po ukončení výroby L-159 ALCA produkuje Aero nový letoun.

Šest přehlížených funkcí, které ukazují, jak prohlížeč Edge dospívá

Svět techniky - Čt, 12/01/2022 - 01:00
V posledních několika letech se posunul browser Microsoft Edge mílovými kroky vpřed. Se svým největším konkurentem sice sdílí jádro, ale jde svou vlastní cestou.

Velký meteorit ukrýval dva minerály, které jsme doposud na Zemi neviděli

Svět techniky - St, 11/30/2022 - 13:25
Doposud jsme podobné nerosty mohli najít jako uměle vyrobené v laboratoři nebo v teoretických pracích. Díky poslu z vesmíru nyní víme, že je umí vyrobit i příroda. Jmenují se elaliit a elkinstantonit.

Čína poslala první posádku na svou právě dokončenou vesmírnou stanici

Svět techniky - St, 11/30/2022 - 09:19
Na čínskou vesmírnou stanici dorazila trojice nových „tchajkonautů“, jak jsou někdy označováni čínští kosmonauti. Bude to první posádka, která celou misi stráví na dokončené stanici Tchien-kung (Nebeský palác).

V novém letadle testují kontrolu spících pilotů a přistání podle kamery

Svět techniky - St, 11/30/2022 - 01:00
Brněnský tým společnosti Honeywell má nové testovací letadlo. Experti v něm ověřují projekty od myšlenky po hotový produkt. Stroj jsme prozkoumali na letišti v Kunovicích.

PODCAST: Vodu z Dněpru nepijte. Utopilo se v něm hodně ruských vojáků

Svět techniky - Út, 11/29/2022 - 01:00
Náš spolupracovník Tomáš Kolařík se vypravil do ukrajinského Chersonu záhy po jeho osvobození. Během týdne pobytu ve městě na břehu Dněpru zažil i masivní raketový útok. Jeho postřehům jsme věnovali nový díl Technet podcastu, natáčený na chersonském hlavním nádraží.

Dejte si pozor na omylem aktivované klávesy, i na ty dnes již nepoužívané

Svět techniky - Út, 11/29/2022 - 01:00
Ať už jde o aktivovaný Caps Lock, deaktivovaný Num Lock, zapnuté přepisování písmen v textovém editoru, či omylem zvětšené písmo, můžete si být jistí, že zatím ve většině případů stojí omylem stisknutá klávesa. Jak sjednat nápravu a nešlo by je raději nějak zakázat?

Myš je pro kočku: Adresáře

Svět internetu - Po, 11/28/2022 - 09:45

Slýcháme: “Uklidím si na ploše. Mám tam bordel. Jednou si udělám čas! Zpomaluje mi to počítač.” Plochu vůbec nepoužívejte. Je k tomu, aby člověk, který neumí s počítačem, našel velkou ikonu; vám už kazí návyky. Vypněte si zobrazování ikon na ploše, aby vás nepokoušelo.

Struktura adresářů

Já vím, že stejně jako všichni máme pocit, že jsme tlustí, tak máme pocit, že “bychom si měli uklidit data v počítači”. Což končí tak, že vnikne jedna složka pojmenovaná ‘rozřadit’ a zůstane trčet vedle starších složek ‘balast’ a ‘sběr’. Nevadí! Ale stejně můžete zvážit pár drobností, které zmenší rychlost vznikání chaosu.

Ukryjte svůj domov

Žádná složka home. Je pohodlné, že vám systém přidělí složku /home/user, ale nepoužívejte ji pro sebe. Sem všechny aplikace sviní a vy nevíte, jestli je to váš nebo cizí soubor. Každých pár měsíců zjistíte, co se tam namnoží. Ve Windows nekonečné složky programů, v Linuxu rozličné logy a pozůstatky. Udělejte si vlastní složku a v ní složky jako ‘dokumenty’, ‘fotky’, ‘hudba’. Fotky třiďte po letech, dokumenty po lidech nebo jakkoli, každopádně když si uděláte dost jednoduchý systém, třeba vás nebude obtěžovat ho zachovat. Když už nepořádek musí být, ať je aspoň váš a pěkně na jednom místě.

Diakritika v názvu?

Děje se mi to od narození. Vždycky si myslím, že už je svět dostatečně zralý, aby používal čárky a háčky ve jménech souborů, a pak se mi háčky stále nedozrálé zapíchnou do dlaní. Když jsem poprvé jásal, že Unicode zvítězil, sestra přinesla flashku z dánských Windows ME – a místo souborů hatmatilka. Dobře, to byla vysmívaná Milénia. Uplynulo mnoho let a už bych zase diakritiku málem doporučil. Pak mi kamarádka chtíc ulehčit poslala fotky lidí, opatřených jmény. Udělala by lépe, kdyby je pojmenovala 1,2,3, protože jsem je nemohl na webu linkovat. No zkuste si na webu dát obrázek Šárky, který se jmenuje Šárka Kučerová.jpg. Jindy si IrfanView neporadil se souborem, když byla diakritika v názvu adresáře…
Zkrátka všechno zdánlivě funguje, až soubor zabalíte, zkopírujete z jednoho média na jiné, proženete jej přes FTP protokol, přistoupíte k němu přes nějaký nečekaný compatibility layer a podobně.
Občas diakritika není problém, ale škobrtnete o speciální znaky. Ani nemám na mysli moderní emoji, stačí stará dobrá hvězdička nebo dvojtečka, které na Linuxu psát můžeme, ovšem na Windows nikoli. A nebo vás vypeče délka názvu souboru, případně délka celkové cesty (kdy je soubor příliš hluboko v podsložkách).

Kategorie: